Festiwal Nauki i Sztuki 2021: Pokaz układania kostki Rubika

Na Wydziale Neofilologii UAM w dniu 15 listopada odbył się pokaz układania kostki Rubika przez Mistrzów Węgier, wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Wynaleziona 47 lat temu przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza Ernő Rubika łamigłówka nosząca jego imię – kostka Rubika – pozostaje hitem. Organizowane na całym świecie konkursy wyłaniają mistrzów, którym ułożenie zajmuje tylko kilka sekund (!).

Na spotkaniu w Collegium Novum Mistrzowie Węgier, Balázs Bernát i Norbert Héjja, pokazali swoje wyjątkowe umiejętności – układali kostkę dwoma rękami w czasie ok. 11 sekund, jedną ręką w ok. 20 sekund, a ostatecznie – bez pomocy wzroku, tylko dzięki swojej niesamowitej pamięci – w ciągu 1 minuty! Po pokazie Mistrzowie odpowiadali na pytania zgromadzonych. Studenci filologii węgierskiej przedstawili także ciekawą prezentację na temat fenomenu układania kostki, po której chętni spośród uczestników wzięli udział w quizie z nagrodami tematycznie związanymi z pokazem.

Organizatorem spotkania był mgr Szabolcs Németh z Instytutu Etnolingwistyki WN, tłumaczem był dr Paweł Kornatowski z Instytutu Lingwistyki Stosowanej WN. Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z Instytutem Liszta (Węgierskie Centrum Kultury – Warszawa) i zostało dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier.